Udostępnij
Skomentuj

Papier ścierny - jak wybrać? Jaki papier najlepszy?

Papier ścierny jest najpopularniejszym typem materiału ściernego. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy.

Papier ścierny – nie taki prosty

Papiery ścierne składają się de facto z trzech elementów: warstwy podkładowej, którą może stanowić karton, tkanina naturalna lub syntetyczna (wówczas mówi się czasem o płótnie ściernym), warstwy lepiszcza, najczęściej żywicy syntetycznej oraz warstwy ściernej, gdzie różnorodność materiału jest największa. Poszczególne papiery wykonywane mogą być z ziaren szmergla, korundu, elektrokorundu albo karbokorundu. Zwykle na spodniej warstwie, poza oznaczeniem granulacji, nanoszone są także oznaczenia dotyczące możliwych zastosowań. W większości sklepów można kupić papiery o granulacji od 20 do 1500, ale nie jest to całe spektrum możliwości.

Mocowania papieru ściernego

Papier ścierny może być wykorzystywany do prac ręcznych, ale jest też ważnym akcesorium do szlifierek. W związku z tym warto przyjrzeć się sposobowi jego użycia w poszczególnych przypadkach.

  • Papier ścierny na sztywnym kartonie: do prac wykonywanych ręcznie.
  • Papier ścierny na płótnie lub kartonie miękkim: do prac ręcznych, w czasie których używa się dodatkowych klinów lub listewek w celu równego szlifowania papierem całej powierzchni.
  • Papier ścierny na rzep: przeznaczony do montażu do szlifierek.

Jaki papier ścierny do czego?

Podstawowym czynnikiem różnicującym papiery ścierne jest gradacja, czyli wielkość ziaren ściernych. Należy jednak pamiętać, że poszczególne materiały ścierne różnią się twardością, więc poszczególne typy papieru będą miały dominujące zastosowanie w obróbce konkretnych materiałów, np. korundowe do drewna, a karbokorundowe do betonu itd. Teoretycznie jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby uszyć ich jako papierów uniwersalnych, przy zachowaniu zasad doboru gradacji, choć należy liczyć się z nieco gorszym efektem wizualnym.

Dobór gradacji papieru ściernego

Papiery do pracy pod dużym obciążeniem są materiałami o dużej wydajności ścierania, a więc wykonanymi z twardych ziaren. W sprzedaży dostępne są także papiery przeznaczone do pracy na mokro (papier ścierny wodny) – są one przeznaczone do użycia w elektronarzędziach: szlifierkach oscylacyjnych, mimośrodowych i taśmowych. W przypadku papierów do elektronarzędzi należy pamiętać o doborze właściwego rozmiaru. Papiery do prac ręcznych kupuje się w arkuszach 297 × 210 mm lub rolkach, a w wielu sklepach można też kupić papiery ścierne na metry.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.